Związek Stowarzyszeń przesłał wczoraj stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Jednocześnie Zarząd PRP zawnioskował o nowelizację zapisów rozporządzenia regulująca inne, funkcjonujące dotychczas formy pomocy psychiatrycznej, psychoterapeutycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży do 21 roku życia.
PROPONOWANE PRZEZ ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ POLSKA RADA PSYCHOTERAPII
ZMIANY DO MZ 909
-
Konieczna jest zmiana zapisu dopuszczająca udzielania świadczeń przez osobę, która jest uczestnikiem całościowego podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych w wymiarze co najmniej 1200 godzin.
-
Limit świadczeń dla poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej nie powinien przekraczać 300/miesiąc.
-
Sesje psychoterapii rodzinnej należy wycenić w odniesieniu do sesji a NIE liczby uczestników psychoterapii rodzinnej. Należy zwiększyć wagę punktową produktów rozliczeniowych dostosowując ją do stawek rynkowych, które wynoszą ok. 200-250 zł. Obecna wycena skutkuje deficytowością prowadzenia tej formy psychoterapii. Powoduje zanikanie tej ważnej formy oddziaływania psychoterapeutycznego w placówkach finansowanych ze środków NFZ. Psychoterapia rodzinna jest jedną z trzech podstawowych form pracy z dziećmi i młodzieżą, obok psychoterapii indywidualnej.
-
Sesje psychoterapii grupowej należy wycenić w odniesieniu do sesji a NIE liczby uczestników. Liczba uczestników nie zależy od psychoterapeuty, a od czynnika losowego. W przypadku pacjentów młodzieżowych jest to szczególnie istotne z uwagi na wysoki wskaźnik nieobecności wynoszący ponad 25%. Należy zwiększyć wagę punktową produktów rozliczeniowych dostosowując ją do stawek rynkowych, które wynoszą ok. 250-300 zł/godzinę.
-
Należy zmieść wymóg dla 15-łóżkowego oddziału dziennego, dotyczącego zapewnienia 4,5 etatu pielęgniarki.
-
Należy umieścić informację, dotyczącą innych, funkcjonujących dotychczas form pomocy psychiatrycznej, psychoterapeutycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży umożliwiającą im korzystanie ze świadczeń do 21 r.ż. Często są to osoby przebywające w szkole przyszpitalnej w klasie maturalnej lub korzystające z psychoterapii długoterminowej.
Pismo złożone w Ministerstwie Zdrowia jest dostępne: PRP_MZ 909_uwagi_do projektu rozporządzenia
Weź udział w konsultacjach w Sejmie – wzór uwag
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaIV Narada Psychoterapeutów – Porównanie 3 projektów. Poznaj różnice i zabierz głos
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaUwagi do projektu GR – stanowisko Polskiej Rady Psychoterapii
/w Aktualności /Autor Renata Mizerska