Badania naukowe potwierdzają skuteczność psychoterapii, różnice pomiędzy skutecznością poszczególnych podejść psychoterapeutycznych są niewielkie lub ich w ogóle nie ma.
W Polskiej Radzie Psychoterapii reprezentowane są następujące grupy podejść w psychoterapii:
- psychoanalityczno-psychodynamiczna,
- poznawczo-behawioralna,
- humanistyczno-doświadczeniowa,
- systemowa,
- integracyjna,
- oraz pozostałe szkoły psychoterapii.
W ostatnich dwudziestu latach psychoterapia dynamicznie się rozwija i aktualnie istnieje ponad 450 różnych szkół. Podejścia, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju psychoterapii jako samodzielnej dziedziny to: psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia behawioralna i poznawcza, psychoterapia Gestalt, psychoterapia skoncentrowana na osobie, psychoterapia systemowa.
Biorąc pod uwagę różnorodność problematyki, z jaką zgłaszają się pacjenci oraz kontekst osobisty i społeczny pacjentów należy zagwarantować im dostęp do psychoterapeutów pracujących w oparciu o wszystkie główne podejścia psychoterapeutyczne oraz wykorzystujących różnorodne formy pracy (indywidualną, grupową, rodzinną).
Niezbędne jest również zagwarantowanie pacjentom możliwości korzystania z psychoterapii prowadzonej przez osoby mające do tego odpowiednie specjalistyczne przygotowanie (patrz standardy PRP oraz Rejestr psychoterapeutów).
Należy pamiętać, że ani studia z zakresu psychologii, medycyny, ani specjalizacja z psychologii klinicznej czy specjalizacja z psychiatrii nie przygotowują do prowadzenia psychoterapii.
Wnioski z badań naukowych
Psychoterapia jest efektywna i skuteczna, a jej stosowanie w ochronie oraz profilaktyce zdrowia pozwala znacznie ograniczyć koszty…