Polska Rada Psychoterapii przedstawia tekst ustawy o zawodzie psychoterapeuty, którego propozycje mamy nadzieję omawiać razem z przedstawicielami stowarzyszeń, jak i ze wszystkimi zainteresowanymi regulacją ustawową. Projekt ten powstawał od 2011 roku. W duchu współtworzenia publikujemy go wraz z otwartym zaproszeniem do merytorycznej dyskusji i szukania zapisów uwzględniających różne perspektywy. To wspólna sprawa.
Bez względu na różnice teoretyczne, różnice w sposobach pracy, jest jeden zawód psychoterapeuty. Polska Rad Psychoterapii, jako jedyny w Polsce związek stowarzyszeń zrzeszających psychoterapeutów, od lat wytrwale zabiega o uregulowanie tego zawodu w formie ustawy nadającej mu status zawodu zaufania publicznego. To nasz ważny cel.
Propozycja PRP to wyraz postawy etycznej, owoc społecznego zaangażowania i szczodrości wielu polskich psychoterapeutek i psychoterapeutów, rezultat konsekwentnego utrzymywania pola współpracy i dialogu na rzecz całego środowiska.
Pragniemy podkreślić, że zależy nam na uwzględnieniu różnorodności całego środowiska, wszystkich 5 grup podejść psychoterapeutycznych, wszystkich posiadających dyplomy PRK VII, w granicach koniecznych do tego, aby zawód psychoterapeuty uzyskał należny mu status, a osoby korzystające z psychoterapii uzyskały gwarancję najwyższych standardów profesjonalnych i etycznych. To jest ważny interes publiczny i społeczny.
Podczas największego spotkania w historii polskiej psychoterapii, którym niewątpliwie była II Narada Psychoterapeutów, aż 95% spośród prawie 4000 uczestników opowiedziało się za regulacją w formie ustawy zawodowej. To dało nam energię do jeszcze intensywniejszej pracy i wielu długich rozmów z prawnikami. Budżet ponad 150.000 zł umożliwił nam dotarcie do tego etapu.
Tekst ustawy o zawodzie psychoterapeuty Polskiej Rady Psychoterapii powstał dzięki niezwykłemu zaangażowaniu społecznemu Zarządu Rady, śmiałemu i konsekwentnemu utrzymywaniu pola współpracy i dialogu, na rzecz całego środowiska, przez przedstawicieli organizacji członkowskich. To zwieńczenie wysiłku wielu osób, na różnych etapach wieloletniej wolontaryjnej pracy na forum Polskiej Rady Psychoterapii. Od 2011 roku swoją cegiełkę dokładały kolejne stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów, decydując o formie i czasie swojego zaangażowania.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki 14 członkom Polskiej Rady Psychoterapii i ich solidarnemu zobowiązaniu do wniesienia wpłat w wysokości 10.000 zł na specjalny fundusz celowy. Bez nakładów finansowych dotarcie do tego etapu byłoby absolutnie niemożliwe.
Udostępniamy tekst będący efektem wielu miesięcy merytorycznej pracy pro bono na forum Polskiej Rady Psychoterapii, z zachowaniem dialogu i różnorodności, w duchu przeciwdziałania wykluczeniu, wraz z serdecznym zaproszeniem do kontynuowania debaty i wspólnych działań środowiska psychoterapeutycznego na drodze do wprowadzenia w życie tego ważnego aktu prawnego.