Psychoterapia jest efektywna i skuteczna, a jej stosowanie w ochronie oraz profilaktyce zdrowia pozwala znacznie ograniczyć koszty ekonomiczne i społeczne, w przypadku problemów w obszarze zdrowia psychicznego np. zmniejszyć ilość wizyt lekarskich, świadczeń rehabilitacyjnych, rentowych oraz kosztów ponoszonych przez otoczenie (więcej informacji w opracowaniu „Psychoterapia. Vademecum„).
Należy pamiętać, że kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii ma osoba, która posiada dokument zwany certyfikatem psychoterapeuty wydany przez towarzystwo lub stowarzyszenie zrzeszające psychoterapeutów po zdaniu egzaminu certyfikacyjnego. Psychoterapię może również prowadzić psychoterapeuta w procesie certyfikacji lub osoba w trakcie podyplomowego specjalistycznego szkolenia w psychoterapii w wymiarze min. 1200 godzin, np. w ośrodkach akredytowanych lub rekomendowanych przez członków Polskiej Rady Psychoterapii. W zakładce Rejestr psychoterapeutów jest dostępna lista stowarzyszeń wydających certyfikaty psychoterapeuty.
Podyplomowe szkolenie w psychoterapii jest szkoleniem wysoko specjalistycznym, odbywającym się po uzyskaniu kwalifikacji na poziomie VII PRK, szkoleniem odrębnym od specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej czy psychiatrii.
Główne grupy podejść, w których obecnie szkolą się i pracują psychoterapeuci to: psychoanalityczno-psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczno-doświadczeniowa, systemowa, integracyjna. Są to podejścia mające potwierdzenie w praktyce klinicznej i badaniach naukowych.
Zapraszamy do kontaktu
Serdecznie zapraszamy do kontaktu przedstawicieli
instytucji oraz stowarzyszeń.