Najważniejsze definicje dotyczące psychoterapii, procesu kształcenia oraz zasad certyfikacji psychoterapeutów w Polsce.
Więcej informacji znajdziesz w opracowaniu „Psychoterapia – Vademecum”.
Certyfikat psychoterapeuty
dokument potwierdzający kompetencje i umiejętności danego psychoterapeuty nabyte w trakcie całościowego specjalistycznego szkolenia podyplomowego w psychoterapii oraz potwierdzający, że dana osoba spełnia warunki (m.in. zdanie egzaminu certyfikacyjnego niezależnego od podmiotu szkolącego z zachowaniem zasad niełączenia ról i zapobiegania konfliktowi interesów, odbycie stażu klinicznego) określone wewnętrznymi procedurami certyfikacyjnymi stowarzyszenia zawodowego, którego jest członkiem. Obecnie ponad 20 organizacji działających na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach wydaje w Polsce certyfikaty psychoterapeutom, ponad 65% z nich to członkowie Polskiej Rady Psychoterapii.
Certyfikat superwizora psychoterapii
dokument potwierdzający kwalifikacje psychoterapeuty do prowadzenia superwizji psychoterapii, wydawany przez stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów wydające certyfikaty psychoterapeuty i superwizora psychoterapii. Certyfikat superwizora nadaje stowarzyszenie zawodowe, w którym dany psychoterapeuta jest zrzeszony, po spełnieniu wymagań określonych w procedurach certyfikacyjnych. Obecnie ponad 20 organizacji działających na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach wydaje w Polsce certyfikaty psychoterapeutom, ponad 65% z nich to członkowie Polskiej Rady Psychoterapii.
Modalność psychoterapeutyczna/Podejścia psychoterapeutyczne
mający potwierdzenie w badaniach naukowych i doświadczeniu klinicznym paradygmat; zamiennie używane pojęcia – nurt, podejścia w psychoterapii. Jest to sposób prowadzenia psychoterapii i pewnych jej szczególnych zasad nauczanych w szkołach danej modalności. Do 5 grup podejść psychoterapeutycznych zalicza się psychoterapię psychoanalityczno-psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, humanistyczno-doświadczeniową, systemową, integracyjną. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.
Polska Rada Psychoterapii (PRP)
organizacja zrzeszająca stowarzyszenia działające na terenie Polski, akredytujące lub prowadzące podyplomowe systematyczne i całościowe szkolenia w psychoterapii, oraz posiadające procedurę certyfikacyjną prowadzącą do uzyskania certyfikatu lub jego odpowiednika. Celem PRP jest dbanie o wysokie standardy kształcenia psychoterapeutów i prowadzenia psychoterapii w Polsce. Od ponad 14 lat PRP aktywnie uczestniczy w przygotowaniu i opiniowaniu rozwiązań legislacyjnych dotyczących zawodu psychoterapeuty, psychoterapii oraz zdrowia psychicznego.
Psychoterapeuta
absolwent specjalistycznego całościowego podyplomowego szkolenia w psychoterapii trwającego co najmniej 4 lata (standardy szkolenia określone zostały przez Polską Radę Psychoterapii – min. 1200 godz. szkolenia teoretycznego i praktycznego zawierającego terapię własną, superwizję i staż kliniczny). Psychoterapeuta (również psychoterapeuta w trakcie szkolenia) może prowadzić psychoterapię z osobami o różnych diagnozach w formie psychoterapii indywidualnej, grupowej, małżeńskiej/par i rodzin. Warunkiem rozpoczęcia specjalistycznego podyplomowego szkolenia w psychoterapii jest posiadanie dyplomu PRK VII. Po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego ukończenie całościowego podyplomowego szkolenia w psychoterapii i spełnieniu dodatkowych wymogów, psychoterapeuta może ubiegać się o dokument zwany certyfikatem psychoterapeuty w stowarzyszeniu zawodowym, którego jest członkiem. Studia z zakresu medycyny, psychologii, jak również specjalizacja z psychiatrii, psychologii klinicznej nie przygotowują do prowadzenia psychoterapii. Odrębny zawód, inny niż zawód psychologa, psychologa klinicznego, lekarza psychiatry, specjalisty psychoterapii uzależnień, terapeuty środowiskowego.
Psychoterapeuta w trakcie szkolenia
uczestnik specjalistycznego całościowego podyplomowego szkolenia w psychoterapii trwającego co najmniej 4 lata (standardy szkolenia określone zostały przez Polską Radę Psychoterapii – min. 1200 godz. szkolenia teoretycznego i praktycznego zawierającego terapię własną, superwizję i staż kliniczny). Psychoterapeuta będący w trakcie szkolenia lub psychoterapeuta będący w procesie certyfikacji może prowadzić psychoterapię z osobami o różnych diagnozach w formie psychoterapii indywidualnej, grupowej, małżeńskiej/par i rodzin, pozostając pod superwizją.
Psychoterapia
celowe i planowane oddziaływanie psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia lub (i) do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierającego dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju. Do 5 grup podejść psychoterapeutycznych zalicza się podejścia psychoanalityczno-psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, humanistyczno-doświadczeniowe, systemowe, integracyjne a ich skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Psychoterapia jest samodzielną, odrębną dyscypliną. Psychoterapię mogą prowadzić jedynie osoby posiadające odrębne, specjalistyczne wykształcenie lub będące w trakcie takiego szkolenia (patrz Szkolenie w psychoterapii). Studia wyższe np. z zakresu psychologii, medycyny, jak również specjalizacja z psychologii klinicznej czy specjalizacja z psychiatrii nie przygotowują do prowadzenia.
Superwizor psychoterapii
osoba posiadająca co najmniej 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii oraz certyfikat superwizora, potwierdzający kwalifikacje do prowadzenia superwizji psychoterapii, wydawany przez stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Superwizor psychoterapii wspiera proces psychoterapii (np. indywidualnej, rodzinnej, par, grupowej) osób w różnym wieku prowadzonej przez psychoterapeutów lub osoby szkolące się w psychoterapii poprzez omawianie zjawisk zachodzących w tym procesie oraz łączenie teorii z omawianymi sytuacjami oraz doświadczeniami, w oparciu o relację superwizyjną, diagnozowanie i analizę procesu psychoterapii, stosowanie interwencji superwizyjnych. Obecnie ponad 20 organizacji działających na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach wydaje w Polsce certyfikaty psychoterapeutom, ponad 65% z nich to członkowie Polskiej Rady Psychoterapii.
Szkolenie w psychoterapii
całościowe podyplomowe szkolenie w psychoterapii trwa co najmniej 4 lata oraz spełnia standardy opracowane przez Polską Radę Psychoterapii (patrz Psychoterapeuta). Po zakończeniu szkolenia i spełnieniu dodatkowych wymogów psychoterapeuta może ubiegać się o dokument zwany certyfikatem psychoterapeuty w stowarzyszeniu zawodowym, którego jest członkiem.
Polska Rada Psychoterapii
Polska Rada Psychoterapii to jedyny w Polsce związek stowarzyszeń skupiający towarzystwa i stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Jako największa organizacja, działa na rzecz całego środowiska psychoterapeutów w Polsce.
Cele Związku Stowarzyszeń PRP
Dbanie o status i umocowanie zawodu psychoterapeuty. Wspieranie rozwoju psychoterapii w Polsce. Opracowywanie i opiniowanie projektów rozwiązań legislacyjnych dotyczących szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów oraz świadczenia psychoterapii…więcej
Lista cetyfikowanych psychoterapeutów
Lista członków Związku Stowarzyszeń Polska Rada Psychoterapii wydających certyfikaty psychoterapeuty…więcej
Lista ceryfikowanych superwizorów
Lista członków Związku Stowarzyszeń Polska Rada Psychoterapii wydających certyfikaty superwizorów…więcej
Aktualności
Zapraszamy do współpracy
Serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu z Polską Radą Psychoterapii przedstawicieli instytucji oraz stowarzyszeń.
Zapraszamy do kontaktu.