W imieniu grupy Psychoterapeuci dla traumy serdecznie zapraszamy wszystkich na wykład Jak pomagać ofiarom wojny? w czwartek 12 maja o godz. 20 – 21.30

Wykład otwarty „Jak pomagać ofiarom wojny?”.

W sytuacji aktualnej, kolektywnej traumy, my – psychoterapeuci również odczuwamy skutki jej działania. W związku z tym, potrzebujemy odzyskać bezpieczne ugruntowanie w sobie, by pomóc innym powrócić do równowagi. Poprzednie nasze spotkania, wyraźnie pokazały potrzebę środowiska w odświeżeniu wiedzy na temat praktycznego podejścia do tematu traumy. Zapraszamy Państwa na kolejny wykład pani profesor Katarzyny Prot-Klinger – psychiatrki  i psychoterapeutki, analityczki grupowej, zajmującej się terapią ocalałych z Holokaustu i psychoterapią osób z doświadczeniem psychozy, wykładowczynią na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Pani Katarzyna wygłosi wykład pt: „Jak pomagać ofiarom wojny?” Będzie mówiła o traumie używając podejścia psychoanalitycznego. Poniżej fragment wypowiedzi p. Katarzyny Prot-Klinger z rozmowy z Katarzyną Sroczyńską z artykułu: „Dziecko uchodźcze będzie w przedszkolu, a moje nie? Pozwólmy sobie na „brzydkie emocje”, który dostępny jest się na wiez.pl , a który może być wstępem do naszego wspólnego namysłu podczas dyskusji po wykładzie:

Weźmy przykład terapeutów. Nasza praca polega na tym, żeby emocjonalnie pomieszczać inne osoby. Ale w życiu terapeuty zdarzają się traumatyczna sytuacje, na przykład ktoś z jego bliskich umiera. Terapeuta powinien wówczas określić, czy ma nadal emocjonalną pojemność, czy jest w stanie przyjmować pacjentów. Być może powinien zrobić sobie przerwę, żeby odzyskać ten psychiczny kontener – wracam znowu do Biona. Przyjęcie potrzebującego do domu jest konkretną pomocą, ale też dobrą metaforą wewnętrznej przestrzeni. Czy jesteśmy w stanie zmieścić kogoś nie tylko w przestrzeni fizycznej, ale i psychicznej? Niezwykle mi się podoba idea kontraktu między udostępniającym dom a gościem, o której pani mówiła. Pomysł, by z góry ustalić zasady. Dla nas i dla osób, które przyjmujemy, będą to zasady bezpieczeństwa. Kontrakt w psychoterapii, który zawierają na początku terapeuta i pacjent, ma chronić pacjenta, a przede wszystkim – relację. Buduje ją i chroni”

Katarzyny Prot-Klinger  – psychiatrka  i psychoterapeutka, analityczka grupowa zajmującej się terapią ocalałych z Holokaustu i psychoterapią osób z doświadczeniem psychozy, wykładowczyni na Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Nadia Kostrzewa – moderatorka spotkania. Pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka. absolwentka UAM.

Spotkanie ma charakter otwarty, jednakże limit osób to 1000.
Dyskusja odbędzie się po wykładzie.

Jak pomagać ofiarom wojny? – wykład otwarty
Czas: 12 maja o godz. 20 – 21.30

Dołącz do spotkania Zoom

https://us06web.zoom.us/j/82385017516?pwd=cFczL1BSWERnSWNhRWZRYnFhZ3dZUT09

Spotkanie będzie nagrywane i udostępnione.

Dla komfortu przebiegu wydarzenia prosimy zadbać o wyciszenie mikrofonów.  Jeżeli ktoś będzie chciał zabrać głos, a nie chce zostać nagrany może wyłączyć kamerę lub napisać pytanie na czacie.

O kolejnych planowanych spotkaniach grupy „Psychoterapeuci dla traumy” poinformujemy wkrótce.

Informujemy również, że zgłoszenia osób, które chcą zaangażować się w pomoc osobom uchodźczym grupa „Psychoterapeuci dla traumy” przyjmują pod adresem mailowym terapeucidlatraumy@psychotraumatologia.eu

Jeśli masz pytania w tej sprawie skontaktuj się z Nami.

Przeczytaj także: