Psychoterapia jest efektywna i skuteczna, a jej stosowanie w ochronie oraz profilaktyce zdrowia pozwala znacznie ograniczyć koszty ekonomiczne i społeczne, w przypadku problemów w obszarze zdrowia psychicznego np. zmniejszyć ilość wizyt lekarskich, świadczeń rehabilitacyjnych, rentowych oraz kosztów ponoszonych przez otoczenie (więcej informacji w opracowaniu “Psychoterapia – Vademecum”).
Należy pamiętać, że kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii ma osoba, która posiada dokument zwany certyfikatem psychoterapeuty wydany przez stowarzyszenie zrzeszające psychoterapeutów po zdaniu egzaminu certyfikacyjnego. Psychoterapię może również prowadzić psychoterapeuta w procesie certyfikacji lub trakcie podyplomowego specjalistycznego szkolenia w psychoterapii w wymiarze min. 1200 godzin np. w ośrodkach akredytowanych lub rekomendowanych przez członków Polskiej Rady Psychoterapii. W zakładce Rejestr psychoterapeutów jest dostępna lista stowarzyszeń wydających certyfikaty psychoterapeuty.
Podyplomowe szkolenie w psychoterapii jest szkoleniem specjalizacyjnym, odrębnym od specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej czy psychiatrii. Główne grupy podejść, w których obecnie szkolą się i pracują psychoterapeuci to: psychoanalityczno-psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczno-doświadczeniowa, systemowa, integracyjna. Są to podejścia mające potwierdzenie w dowodach naukowych.
You are welcome to address any questions related to the field of psychotherapy.