Psychoterapia jest zawodem/specjalnością, wyszczególnionym pod numerem 229905 w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. 2014 poz. 1145). Zaliczono ją do kategorii „Specjaliści ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowani”.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. z 2013 r., poz. 1386) określono „osoby świadczące psychoterapię” i „osoby ubiegające się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty”.
Polska Rada Psychoterapii, na początku jako nieformalne forum stowarzyszeń zrzeszających psychoterapeutów a od 2018 roku jako zarejestrowany związek stowarzyszeń, widząc konieczność regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty, ponad 14 lat temu rozpoczęła pracę nad standardami wykonywania zawodu, zasad etycznych, zasad certyfikacji oraz minimów godzinowych. Stała się wówczas forum współpracy ponad 20 stowarzyszeń zrzeszających polskich psychoterapeutów. PRP od lat aktywnie włącza się w konsultacje i prace nad projektami ustaw i rozporządzeń dotyczących zawodu psychoterapeuty i stosowania psychoterapii oraz aktywnie współpracuje z Ministerstwem Zdrowia.
Ważnymi celami statutowymi PRP są: opracowywanie i opiniowanie projektów legislacyjnych związanych z zawodem psychoterapeuty w Polsce, reprezentowanie wspólnych interesów stowarzyszeń skupionych w PRP oraz współpraca z jednostkami administracji państwowej i samorządowej związanymi z pracą nad regulacjami dotyczącymi zawodu psychoterapeuty, psychoterapii oraz szeroko rozumianego zdrowia psychicznego.