Dnia 19.01.2018 w związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi trudnej sytuacji w obszarze lecznictwa kierowanego do dzieci i młodzieży borykających się z trudnościami zdrowia psychicznego i planach utworzenia zespołu przy Ministrze Zdrowia, na bazie obecnie istniejącej grupy roboczej, Polska Rada Psychoterapii zgłosiła gotowość do wspierania Ministra Zdrowia w ww. zadaniu.
Naszym zdaniem uczestniczenie ekspertów z różnych środowisk pozwoli według nas na całościową, wielopoziomową perspektywę i pozwoli uniknąć ryzyka koncentracji wyłącznie na medycznych aspektach zapobiegania zaburzeniom psychicznym.
Jako środowisko od lat aktywnie pracujące w obszarze leczenia problemów psychicznych, jak również działające na rzecz wprowadzania wysokich standardów w tym obszarze wyraziliśmy nadzieję, iż głos Polskiej Rady Psychoterapii w pracach ww. grupy i zespołu przyczyni się do poprawy bardzo złej sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym obejmującym dzieci i młodzież.
W składzie zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia nie znalazł się żaden przedstawiciel Rady.
1. W skład Zespołu wchodzą:1) Przewodniczący – Zbigniew J. Król – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia;2) członkowie:a) prof. nadzw. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii,b) dr hab. n. społ. Bernadetta Izydorczyk – Dyrektor Instytutu Psychologii Stosowanej, WydziałuZarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej, specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,c) prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik – Kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii ŚląskiegoUniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii i PsychoterapiiWieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu Sp. z o.o.,d) mgr Hanna Alicja Kłopotek – Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego dlawojewództwa lubelskiego,e) dr hab. n.med. Maciej Pilecki, specjalista Województwa Małopolskiego z psychiatrii dzieci i młodzieży, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,f) dr hab. n. med. Barbara Remberk – Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,g) dr Tomasz Rowiński – Zastępca Dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,h) prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka – Kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii,i) prof. dr. hab. n. med. Tomasz Wolańczyk – Kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,j) przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia,k) przedstawiciel Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia,l) przedstawiciel Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia;3) sekretarz – przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
Dołącz do grona certyfikowanych psychoterapeutów z Certyfikatem PRP
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaWzór PRP nr 2 zaświadczenia – szkolenia co najmniej 1200 godzin
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaWzór PRP nr 1 zaświadczenia – szkolenia krótsze niż 1200 godzin i ukończone po 2011 r.
/w Aktualności /Autor Renata Mizerska