Obecnie Polska Rada Psychoterapii przedstawia 34 strony uwag i propozycji zmian. Brak szczegółowych informacji w Ocenie Skutków Regulacji oraz w uzasadnieniu projektu rozporządzenia powoduje, że nie można właściwie ocenić kierunkowych podstaw dokonywanych zmian. Zaproponowane w MZ 726 zapisy, w tym dotyczące podziału na stopnie referencyjności, mogą jednak stanowić bazę do zaprojektowania systemowego rozwiązania w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Polska Rada Psychoterapii wielokrotnie podnosiła, że obecne rozwiązania pozostawiają wielu pacjentów bez całościowej, niezbędnej opieki. Aktualnie nie jest możliwe prowadzenie skutecznych działań blisko środowiska pacjenta i jego rodziny na wczesnym etapie, kiedy pomoc jest najbardziej potrzebna i skuteczna. Reforma opieki nad dziećmi i młodzieżą doświadczającymi problemów zdrowia psychicznego jest koniecznością.
Polska Rada Psychoterapii rekomenduje skierowanie projektu MZ 726 do prac Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Zdrowia, którego skład został poszerzony w zarządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 stycznia 2019 r.
Polska Rada Psychoterapii w piśmie złożonym w MZ wniosła o:
- Skierowanie projektu MZ 726 do pogłębionych konsultacji wszystkich zainteresowanych stron oraz skierowanie przedmiotowego projektu do etapu prekonsultacji.
- Uwzględnienie uwag zgłoszonych przez Polską Radę Psychoterapii (szczegóły w załączniku nr 1 – uwagi do załącznika nr 8 i załączniku nr 2 – uwagi do OSR, załączonych do pisma).
- Przeprowadzenie szczegółowych analiz, w tym ekonomicznych, proponowanych
w projekcie MZ 726 rozwiązań. - Wprowadzenie pilotażu oraz okresu przejściowego dla reformy opieki nad dziećmi
i młodzieżą. - Stworzenie na I poziomie referencyjności poradni psychologiczno–psychoterapeutycznych.
- Zwiększenie zatrudnienia psychoterapeutów pracujących w 5 grupach podejść oraz dostępności do psychoterapii finansowanych ze środków publicznych, np. na trzech poziomach referencyjności.
W Polsce istnieje wystarczająca liczba wyszkolonych psychoterapeutów, w tym psychoterapeutów posiadających certyfikaty wydawane przez stowarzyszenia zawodowe, by zapewnić możliwość dostępu do świadczeń wszystkim potrzebującym dzieciom i młodym dorosłym. Konieczne jest jedynie zwiększenie nakładów Ministerstwa Zdrowia i innych instytucji na psychoterapię prowadzoną w 5 grupach podejść.
W opinii Polskiej Rady Psychoterapii jest niezwykle ważne, by zapewnić szeroki dostęp do psychoterapii oraz innych specjalistycznych świadczeń wszystkim pacjentom doświadczającym problemów w obszarze zdrowia psychicznego, w tym dzieciom i młodzieży. Jest to podstawowe prawo każdego pacjenta. Rada zgłasza ponownie chęć pomocy i aktywne uczestnictwo w zespołach roboczych w tej ważnej sprawie.
Projekt MZ 726 jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Dołącz do grona certyfikowanych psychoterapeutów z Certyfikatem PRP
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaWzór PRP nr 2 zaświadczenia – szkolenia co najmniej 1200 godzin
/w Aktualności /Autor Renata MizerskaWzór PRP nr 1 zaświadczenia – szkolenia krótsze niż 1200 godzin i ukończone po 2011 r.
/w Aktualności /Autor Renata Mizerska